תפריט חיפוש

ביקורת מבנים

מעשה בדייר

מעשה בדייר אשר רכש דירה מקבלן רב מוניטין.

לפי הוראתו של הקבלן, הוא הכין במהלך שנת המגורים הראשונה - רשימת "תיקונים" אותם הוא מבקש לערוך בדירה, שכן הקבלן הבטיח לו שכולם יתוקנו "בסוף שנת הבדק".

משהגיע החורף, החלה הרטיבות לחדור אל הדירה מבעד לפתחי החלונות. הדייר הודיע על ליקויים אלה לקבלן, וזה שש לדירה ומרח סיליקון בפתחי החלונות.

התיקון לא צלח, והקבלן ביקר שוב בדירה, ושוב - הגיע פועל אשר מרח סיליקון בפתחי החלונות. בפעם השלישית שחדרה הרטיבות דרך אותו החלון, הקבלן כבר דחה את הגעתו לקיץ... ואז לא ראו שום רטיבות, וכך נאלץ הדייר להמתין לחורף הבא.

כאשר הגיע החורף והתברר כי כל ניסיונות התיקון של הרטיבות לא צלחו על ידי הקבלן, חש הדייר כי יש צורך בבדיקה מעמיקה יותר של איטום החלונות, והזמין מהנדס מומחה לבדיקת הדירה. זה האחרון מצא כי הסיבה לחדירת הרטיבות - איננה מחסור בסיליקון, כי אם התקנה לקויה של אדן השיש. בנוסף, המהנדס מצא כי הפרוזדור אינו ברוחב הדרוש לפי התקנות, כי אוורור חדר השירותים - קטן מהדרוש, ליקויים נוספים בריצוף - אותם לא ניתן לתקן, בגלל שאין אריחים זהים לקיים, ועוד אי התאמות לתכנית המכר ולמפרט הטכני. הכול פורט בחוות דעת נהירה וצבעונית, אותה הגיש הדייר לקבלן, בציפייה לקבלת מענה מיידי לליקויים בדירתו.

למרבה הפתעתו - תגובת הקבלן הייתה חדה וברורה: שנת הבדק חלפה, ואיתה גם זכויותיו כדייר, ו"לפנים משורת הדין" הוצע לו מזגן חינם לחדר השינה, תמורת חתימה קטנה על כתב ויתור זכויות.

בלית ברירה, פנה הדייר לעורך דין ידוע, להגשת תביעה בגין ליקויי בנייה.

זהו סיפור שגרתי של רוכשי דירות וקבלנים. בשלב המכירה - הדירה מוצגת על ידי איש מכירות מיומן ונעים הליכות, אולם לאחר התשלום - איש המכירות כבר לא בתמונה, והדיירים נאלצים להתמודד מול הקבלן, שאינו מעוניין לבצע תיקונים בדירותם, אלא לכל היותר - למרוח אותם בסיליקון.

ביקורת מבנים

תחום ביקורת המבנים טומן בחובו את הליכי הרישוי, התכנון והביצוע של הבניין, במטרה לאתר את הליקויים, בין אם מדובר בדירה, ברכוש המשותף או בכל מבנה אחר.

על פי חוק המכר (דירות), ליקויי בנייה הם אי התאמה לתקנות, לתקנים ולמפרט, או פגמים אשר התגלו בתכנון, בעבודה או בחומרי הבנייה. בית המשפט המחוזי הרחיב את הגדרת "ליקוי" וקבע ש"הקונה זכאי לקבל מוצר מוגמר ראוי, בלי פגמים אסתטיים, אקוסטיים ואחרים, גם אם אין לך ביטוי בתקנים" (ת"א 469/88 זעפרני נ' רמט; כב' השופט צבי א' טל, ביהמ"ש המחוזי ירושלים, פס"ד מיום 19/09/1991).

למעשה, ביקורת מבנים היא מעין 'אכיפה פרטית' של החוק; דייר המבצע ביקורת לדירתו על ידי מומחה מטעמו - בעצם פועל לשיפור איכות הבנייה, איכות המגורים ולשמירה על החוק - וזאת במקום שבו הרשויות נכשלו.

חוות דעת מקצועית

משרדנו ערוך להכנת חוות דעת מקצועיות בנושאים הבאים:

  • רישוי הבנייה, תכניות מתאר והיתרים והתנגדויות להם.
  • בדיקת דירה מיד שנייה בטרם רכישתה.
  • בדיקות קונסטרוקטיביות למבנה קיים.
  • תיעוד מצב קיים - התקדמות הבנייה ותמחור עלויות.
  • בדיקת דירה לאחר רכישתה, מטעם דיירים.
  • בדיקת תכנון קונסטרוקטיבי ואדריכלי בשלבי תכנון, על מנת לבטל את ליקויי הבניה ולהעלות את רמת התכנון.
  • בדיקת הדירה מטעם קבלן, הכנת חוות דעת נגדית.
  • נזקים שונים למבנים.

בין לקוחותינו - בתי משפט, קבלנים ויזמים ואלפי דיירים - בכל רחבי הארץ.