תפריט חיפוש

התעמרות בדיירים מזכירה את אפרים קישון

3 אפריל, 2020 |
ד"ר אברהם בן עזרא

למקרא פסק הדין, אי אפשר שלא להיזכר בפיליטון של אפרים קישון על אודות שטוכס האינסטלטור.

למקרא פסק הדין, נזכרים בהומורסקה של אפרים קישון על אודות שטוכס האינסטלטור.

במערכון "שטוכס" מאת אפרים קישון, יש תיאור של התעמרות האינסטלטור שטוכס בלקוחות הזקוקים כי יבצע תיקון בדירתם, ולהלן ציטוט:

"אתמול התפוצץ הברז במטבח והמים זרמו ממנו. על כן הלכתי לאינסטלטור שטוכס שיבוא לתקן אותו. רק אשתו הייתה בבית ואמרה שתמסור לשטוכס שיבוא אלי בצהריים. חיכיתי לשטוכס, אך מכיוון שלא בא עד הצהריים, הלכתי אליו. רק אשתו הייתה בבית ואמרה שבעלה בא הבייתה אבל הלך לאיזה מקום, והבטיחה לי למסור לו שיבוא אלי בערב. הוא לא בא, על כן הלכתי אליו, אבל לא היה בבית.....".

והסוף?

"...בבוקר קניתי אקדוח וחיכיתי בביתו של שטוכס עד הצהריים. הוא בא, אבל ארוחה והלך לישון. שאלתי אם אכפת לו אם אשים שרשראות על השמאל שלו ועל הימין שלי? אמר: בבקשה. ישנו, אחר כך הלכנו אלי. לפני ביתי הוא הוציא שמאלו מן הכבל והתחיל לברוח. יריתי אחריו. הוא השיב לי אש, אך בסוף אזלה לו התחמושת. אז שטוכס נכנע ותיקן את הברז. עכשיו הוא שוב מטפטף".

 

ועתה, תפנית לת"א 172172-09 ג'ו יוסף אגאי וסוזי אגאי נ' יוסף נש ואח'. בית משפט השלום בתל אביב, שופט: מרדכי בן חיים, פורסם בפדאור 13 (105) 810. בתיק זה התחוללה דרמה דומה בעניין תיקון דומה. התיאור שבפסק הדין לגבי הסבל שעברו התובעים בשל הליקוי בצנרת שבדירתם דומה למתחולל במערכון הקישוני, ועל קצה המזלג תיאור מתוך פסק הדין –

"מציינים התובעים כי רותקו לדירתם בעל כורחם ומיעטו לצאת ממנה אלא לשעות ספורות הן עקב החשש מהתפרצות קו הביוב והצפת דירתם והן על מנת לאפשר לדיירי הקומות העליונות גישה לנקודת הביקורת של קו הביוב ששימש אותם ומוקם בתוך הדירה. לטענתם, בשל כך אף נבצר מהם לנסוע לחופשות ולערוך ביקורים אצל קרובי משפחה.".

הדבר כמובן בא לידי ביטוי בפסיקת סכום של 60000 ש"ח, שנחשב גבוה בגין נזק לא ממוני [עגמת נפש] – ולהלן ציטוט נוסף מפסק הדין ובתוכו ציטוט מדברי השופט צבי א' טל בהקדמתו לספר שכתבתי ביחד עם ש' ספקטור:

" 1.5 בהקדמתו לספר "בקורת איכות בבנייה" מאת א' בן עזרא וש' ספקטור בהוצאת "שי" 1999 היטיב כב' שופט בית המשפט העליון (בדימוס) צבי א' טל לתאר את עוגמת הנפש הנגרמת לדיירים הסובלים מליקוי מהסוג בו עסקינן כדלקמן:

"משל הדיוט אומר: שגיאות של רופאים – נקברות, ושל שופטים – נגנזות, אבל שגיאות של אדריכלים ובנאים – עומדות לעד. ליקויי בנייה – פגיעתם רעה. . . ליקוי מצוי אחד שפגיעתו רעה ביותר, הוא הטחב והרטיבות בדירה. יש שהמים מחלחלים מלמעלה ויש שמפעפעים ועולים מלמטה . . . ישנם ליקויים שתיקונם מצריך עקירת הריצוף והחלפת הצנרת, וצריך הדייר לעקור מדירתו לפרק זמן התיקונים, או להמשיך ולדור הוא ובני ביתו, בתוך ההפיכה, וישנם ליקויים שאינם ניתנים לתיקון כלל. בין כך ובין כך לקונה – עוגמת נפש ומרורים...".

 אכן, אפרים קישון לא היה כה רחוק מהמציאות.

טוען סינון...ajaxSpinner