תפריט חיפוש

עיריית חלם

7 אפריל, 2017 |
ד"ר אברהם בן עזרא

בפתח תקווה, לטענת משרד מהנדס העיר, תוכנן בניין מגורים ברחוב קיש מספר 3 בן 4 קומות. היזמית, שהיא עורכת דין במקצועה, הוסיפה עוד 3 קומות, כך סתם...?

חדרה

בחדרה, ברחוב נהר פרת מספר 3 וברחוב הנ"ל במספר 3 א, הוקמו שני בניינים גבוהים למגורים, ואכלוסם הוחל – באחד הבניינים אוכלסו רוב הדירות ובבניין השני אוכלסו מיעוט הדירות. גם מי שטרם נכנס לדירה שרכש מיזמי הבניה, מהידועים והגדולים במדינת ישראל, כבר טווה חלומות, קנה ריהוט מתאים, רשם את הילדים לגן ולבית הספר, והתארגן להיכנס לדירה החדשה.

בליל ה-23 לדצמבר 2013 – שתי מרפסות קרסו מהקומה השמינית, ובדרכן ארצה נהרסו עוד שתי מרפסות שבקומה השביעית, דווקא בבניין המאוכלס.

להבהיר, היה זה לאחר שמשרד מהנדס העיר/הוועדה המקומית לתכנון ולבניה אישר את אכלוס הבניין והנפיק טופס 4 – המאפשר חיבור לתשתיות ציבוריות ולאחר מכן אכלוס. לאמור, העירייה באה על סיפוקה מרמת הבניה, מהתאמת הדירות לכל דין, ולאחר סדרה ארוכה של בדיקות, המחויבות להתבצע על פי חוק התכנון והבניה ותקנותיו – ברכה עיריית חדרה על המוגמר ואפשרה אכלוס הבניינים במשפחות שרכשו את הדירות.

טרם התמוטטות ארבעת המרפסות – עבדו בהן רצפים, מתקיני מעקים, מרכיבי דלתות אלומיניום, ומן הסתם פקדו את המרפסות [שלאחר מכן נשרו] – לא רק פועלי בניין אלא גם מהנדסים, מפקחים ואחרים.

בלילה, לפתע, קרסו המרפסות מהקומות השביעית והשמינית וזרעו הרס - והרסו חלומות. עשרות משפחות שסברו כי הגיעו אל המנוחה ואל הנחלה, או שקיוו להתגשמות החלומות – ראו כיצד הכול מתמוטט, ונאלצו לנטוש את הדירות בצווי העירייה – אותה עירייה שזמן קצר לפני כן אישרה אכלוס...

פתח תקווה

איך ייתכן כי אפשר לבנות במרכז עירוני בעיר ואם בישראל בניין גבוה ב- 3 קומות מעל הגובה שבהיתר הבניה – מבלי ללכוד את העין של הפקחים? היכן היו הפקחים כאשר הבונים עלו לקומה החמישית, ואחר כך לקומה השישית, ואחר כך לקומה השביעית?! מה, הם לא יודעים לספור? או שמא אינם עוסקים בפיקוח על הבניה, אותם פקחי עירייה ופקחי וועדה לתכנון ולבניה, אלא רק נושאים בתארים כאלה?!

האין חובת דיווח על כל שלב, עם חתימת המהנדס האחראי לביקורת, לראייה כי השלב בו מדובר נעשה כדין ולפי התוכניות המאושרות? וכשאין דיווח – המנגנון העירוני מוותר, כך סתם, ועוצם עיניים?!

איני נכנס כאן כלל לסוגיה שבמחלוקת, ואיני מביע עמדה האם הייתה כאן הסכמה שבשתיקה, עקב הבטחה שלטונית להוספת עוד 3 קומות מעל המותר לפי ההיתר שניתן, או שהייתה כאן עבירת בניה של תאוות בצע כבמגדל בבל לבנות עוד קומות, עד שהרשות תעצור, ומעניין מה היה קורה – עד לאיזה גובה היו מגיעים – לו העירייה הייתה ממשיכה להימנע מפעולה...

כי הרי בכל גרסה אפשרית, העירייה לא נראית טוב, וזאת בלשון המעטה.

מגדל בבל

"וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל רֵעֵהוּ: הָבָה נִלְבְּנָה לְבֵנִים וְנִשְׂרְפָה לִשְׂרֵפָה, וַתְּהִי לָהֶם הַלְּבֵנָה לְאָבֶן וְהַחֵמָר הָיָה לָהֶם לַחֹמֶר. וַיֹּאמְרוּ: הָבָה נִבְנֶה לָּנוּ עִיר וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם וְנַעֲשֶׂה לָּנוּ שֵׁם פֶּן נָפוּץ עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ." [בראשית פרק ט פסוק ד].

יש לדעת כי לכל בניין קיימים יסודות, והיכולת להגיע לגובה - קשורה בביצוע הביסוס. מסיבה זו, ואולי מסיבות נוספות, התמוטט מגדל בבל. האומנם מי שבנה את הבניין ברחוב קיש 3 – תכנן מלכתחילה בניין בגובה 4 קומות ואחר כך, על אותם יסודות המתאימים ל- 4 קומות – הוסיף עוד 3 קומות?

האומנם לא התקדמנו בנושא תכנון הבניה מאז מגדל בבל ועד המאה העשרים ואחת?! או שמא היזמים ידעו מראש כי גובה הבניין יגיע לכדי 7 קומות, ובהתאם לכך תוכננו יסודותיו?

מה לעשות?

כבר נאמרו דברים דומים במדור זה, ועקב חומרתם וחשיבותם ייאמרו שוב: העירייה אינה חותמת גומי. חובה עליה לבצע את תפקידיה בבדיקת תכניות ובפיקוח על הבניה, או לפטר את פקחיה ובודקי התוכניות שבמשרדיה, לבל יהוו עלה תאנה למחדלים ולבל ישלו את הציבור.

 

טוען סינון...ajaxSpinner