תפריט חיפוש

עידן חדש בתפישה הביטחונית

18 מאי, 2018 |
ד"ר אברהם בן עזרא

לחבורת השמאל, הדוגלת במיתון ההגנה על מדינת ישראל, יש ממי ללמוד לאן מובילה דרכה – בשוודיה מיישמים את מה שהחבורה הזו רוצה ליישם כאן...

כשהטיל מחטיא...

מאז מלחמת לבנון הראשונה ועד למועד מינויו של אביגדור ליברמן כשר הביטחון, ביחד עם גדי איזנקוט כרמטכ"ל, חלפו עשרות שנים בהם רמת ההרתעה של צה"ל הלכה ופחתה, דבר שהזמין מהומות, פרעות, הצתות ופעולות טרור מכל סוג ומין. הדבר בא לידי ביטוי בשיגור טילים ורקטות לעבר שדרות ויישובים אחרים ללא מענה כלל כאשר הרקטות נחתו בשטחים פתוחים וכמעט לא גרמו נזק, בהיעדר תגובה כאשר הטיל הרס בית באשדוד או בשדרות אולם לא גרם לפגיעות בנפש, ולסובלנות יתירה עד כדי חידלון נוכח חדירה אל התחום של מדינת ישראל על ידי כנופיות הטרור ושלוחיהן.

כבר אז היו כמה פובליציסטים שטענו כי הפעולה צריכה להיבחן על פי מבחן הכוונה ולא על פי מבחן התוצאה, קרי, אם המשגר טילים התכוון לפגוע ברכוש ובאזרחים בתחום מדינת ישראל, בין אם הצליח במזימתו ובין אם לא, התגובה צריכה להיות על פי מה שהוא התכוון לעשות. אני נמניתי עם הקומץ של הדוגלים בדעה זו, וביטאתי זאת במאמרים שונים ["הצופה", "news 1" ועוד].

שיגורי הטילים האיראניים מסוריה

הבה ונרענן את זיכרוננו לגבי שיגור הטילים האיראניים מאדמת סוריה בעת האחרונה: שוגרו 20 טילים. 16 מהם לא הגיעו כלל אל שטח ישראלי ונשרו בשטחה של המדינה התוקפת. 4 מהם יורטו ולא גרמו לנזק כלשהו.

אף על פי כן, מדינת ישראל הגיבה בצורה נוקבת וכואבת לשיגור הטילים שפספסו את המטרה, ובפעולה מוצלחת, עוצמתית ומדויקת של חיל האוויר, "טופלו" למעלה מחמישים יעדים איראניים בסוריה, נגרם נזק [וגם חיילים איראניים הרוגים] מחיילי האויב, ובעיקר, ניתן לאויב להבין מה מסוגלת מדינת ישראל לעשות, על אף הנוכחות הרוסית בסוריה ועל אף עמדתה העוינת של אירופה. 

בנוסף, סוללות נ"מ סוריות ניסו להתערב ולפגוע בחיילי צה"ל, ומיד נוטרלו על ידי כוחות צה"ל. כל זה כמובן יצר הרתעה; הרתעה ממשית, עד כדי כך ששר החוץ האיראני נאלץ להבהיר כי מדינתו אינה בעד הכרעה, אלא דווקא נגד החרפת העימות הצבאי ואיתור פתרון מדיני [לא ציטוט, אלא תיאור רוח הדברים].

העולם סוגד לחזקים

מה עוד קרס כאן, מתוך עמדות השמאל הקיצוני? קרסה התפישה השגויה כי צריך להתחשב במצב הרוח של האויב ולהימנע מלהרגיז אותו שמא הוא ישתולל, ואפילו צריך לשלם לו דמי חסות בכל מיני דרכים כדי שייאות להסכים לבקשת השלום עד כדי תחינה – מאתנו. והנה זה פלא, דווקא תגובה אחרת, שונה, תקיפה ומכאיבה - היא אשר גרמה לשיח אחר של האויב!

זאת ועוד: לא רק ארצות הברית תמכה בפעולה הצבאית של מדינת ישראל נגד כוחות איראניים בסוריה, אלא אפילו ערב הסעודית ומדינות ערביות נוספות בחרו לתמוך וחוץ מתורכיה [שיש כמה השגות על התנהלותו של המנהיג שלה בעולם השפוי] – ההתבטאויות על התקיפה היו די מאוזנות. מסתבר שהעולם סוגד לחזקים ולא ממהר להביע מחאות נגדם.

השגת גבול

גם בנושא שמירה קפדנית על גבולות המדינה ומניעת השגתם, חל שינוי עקרוני בתפישה. לעומת התפישה, לפיה לא יירו על מנת להרוג במי שבצר לו [לכאורה] מתעקש לחדור אל תוככי מדינת ישראל שלא בדרך המקובלת, הגישה שננקטה בעידן החדש היא כי כמו לכל מדינה בתבל גם למדינת ישראל יש זכות להגן על גבולותיה ולמנוע חדירה לא רצויה אל תחומה. בדרך כלל מספיק לסמן את הגבול כדי למנוע טעויות בניווט וחדירה של מטיילים זרים, לפעמים צריך להתמודד עם חדירה של בודדים המבקשים מסיבות אישיות לחצות את הגבול, ואז אולי מספיקה לוחמה בגז מדמיע או אמצעים לפיזור הפגנות, והיה, אם צה"ל מזהה חדירה של טרוריסטים למטרת טרור, הוא הפעם הזאת משתמש בנשק חם, כדי להרוג, גם כאשר בני העוולה מאלצים זקנה או תינוק להוות חומת מגן אנושית לפעולת השגת הגבול. קורה כי בין ההרוגים נמצאים גם הפעוט והזקנה, ובלבד שהריבונות תישמר בקפידה וללא תנאי.

אגב, תורכיה עשתה בדיוק אותה פעולה בגבולה, והרגה ממש בימים אלה משיגי גבולה, תוך כדי שגינתה שלא בתום לב את הפעולה המקבילה של מדינת ישראל...

איומי מלחמה

מכיוונים שונים אנו שומעים אזהרות ואיומי מלחמה, והאזהרות באות עם עצה, שלא להרגיז את האויב, ואפילו לתמוך בו ולתת לו אתנן [*], כדי שיירגע וישתוק. עוד אנו שומעים איומים מאנשי שלומנו, כי אם נלעיט את האויב בכל טוב הארץ, הוא יצא ממצבו הנואש ויחל לפתח באזורנו "מזרח תיכון חדש", וממילא לא ייוותר לו זמן לטרור. אז היינו בסרט הזה, ואני מאפשרים העברות של שיירות מזון, בטון ותרופות לעזה, אפילו צעצועים לילדים, מלבושים וכל מה שנתרם בכמויות אדירות. וגם כסף, וגם תשתיות הנדסיות [חשמל, מים, דלק ועוד], אלא שעיקר הכסף מנותב לבניה יקרה של תעלות טרור המושמדות על ידי צה"ל ברגע שהתוואי שלהן מתקרב לגבול, לכיסים העמוקים של מנהיגי כנופיות הטרור – למימון תאוותיהם, וכל זאת תוך שמירה מכוונת של עניי העם ברמת חיים ירודה, במחסור, בעוני ותחת שלטון עריץ ומדכא, ואבוי למתנגדים.

והנה עינינו הרואות כי מדובר באזהרות שווא, ובאיומי סרק הבאים מתוך פחד ואי הבנה בסיסית של השטח שהתנהגותו והתנהלותו שונים.

תנאי מוקדם לסוף טוב

תנאי סף לעתיד טוב – הוא: הפסקת הטרור וביטול מוחלט של ההסתה.

מדובר בהסתה גם מבית וגם מחוץ. כל עוד לא ייפסקו הטרור וההסתה, נשלוט כפי שכל אומה המגנה על עצמה צריכה לעשות, ובניגוד מוחלט לשוודיה הנאורה, המכניסה מטעמים הומניים לכאורה פליטים לשטחה ללא אבחנה – אלה הפליטים הזורעים בה הרס, טרור, פחד עקב אונס ושוד ברחובות ובקרוב גם בבתים. טוב הדבר, שאנחנו [במיוחד בעת האחרונה] לא נמצאים במקום הזה, בו מצויה שוודיה – וטוב שיש לנו רוח גבית מכמה מדינות בעולם, כיום יותר מבעבר, ובראשן ארצות הברית של אמריקה בהנהגת דונלד טראמפ.

------------------------------------------------------

[*] אתנן – מתנה המהווה בדרך כלל שכר עבירה [מקור תנ"כי – "לא תביא אתנן זונה ומחיר כלב בית ה' אלוהיך לכל נדר, כי תועבת ה' אלוהיך גם שניהם" דברים, פרק כ"ג פסוק 19].

טוען סינון...ajaxSpinner