תפריט חיפוש

לאט לכם, אנשי ה"רקלא"

7 מאי, 2021

אין זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של עם ישראל, מאז צאתו ממצרים, בה ראשי ציבור קראו תגר על מנהיג העם, ודרשו להנהיג את העם תחתיו.

זה עלול להיות גורלו של מנהיג מורם מעם - עקב יכולותיו, כישוריו, פועליו, כישרונותיו, סגולותיו – המציבות אותו במקומו, וכל העם רואים מול עיניהם את דמותו, עוקבים אחר הליכותיו וחווים את תוצאות מפעליו.

הסיסמא השלילית "רק לא ביבי" היא "מאחדת" ימין ושמאל, מ"ימינה" שהבטיחה לבוחריה לשמור על בנימין נתניהו מימין, ועד "מרץ" שחלק מפעיליה תומכים בגלוי בבית הדין הבינלאומי בהאג, אשר מטרותיו נגד מדינת ישראל - שקופות וידועות.

זה, בעצם, עלול להיות דינו של מנהיג, המצוי בפער גדול מעל שותפיו בכל הקריטריונים שנמנו לעיל, פער שאינו ניתן לביטול בדרך דמוקרטית, פער המבטל כל השוואה ועלול לייאש כל מי ששואף להגיע ביום מן הימים למעמד של ראש ממשלה. העם אמנם מרוויח ממצב שבו הוא מונהג על ידי מדינאי בעל שיעור קומה, אולם הפעילים הממתינים ל"תורם" – עלולים להיכנס לייאוש, ובייאושם - פועלים נגדו במישורים שונים.

במצב מורכב זה, מתגבשת אופוזיציה של "רק לא ביבי" גם בתוך מחנה הימין, ומנסה להכניס מקלות בעגלה של הנהגת המדינה. רק בדרך חתחתים זו, מוצא מנהיג "ימינה" סיכוי לכהן כראש ממשלה, ובעת כתיבת שורות אלה עדיין לא ברור האם אכן תתגבש ממשלת "רק לא" בהובלת "יש עתיד", "ימינה" ושותפים אחרים ל"דרך".

בממשלה בה יהיו שותפים בכירים במעמד של שרים וחברי קבינטים מתוך נציגי מפלגות השמאל הקיצוני, שותפי הימין ייבלמו - גם אם יכהנו בתפקיד של ראש ממשלה. יש לזכור כי נפתלי בנט אינו לבד בדרך ה"רקלא", ושותפים אתו גם: גדעון סער, אביגדור ליברמן, וחברי סיעותיהם המצפים למעמד של שרים, סגני שרים ותפקידים אחרים, אליהם אינם יכולים להגיע דרך העקרונות והמצע של כל אחת מהמפלגות הללו. דרך ה"רקלא" – יכהן נפתלי בנט עם 6 או 7 חברי כנסת בסיעתו כראש ממשלה, תפקיד שלא מגיע לעם ישראל כי בנט יכהן בו, על פי כל קריטריון שהוא.

כמי שעומד בראש סיעה זעירה – גם מול הצעה לכהן כראש ממשלה, צפוי כי הוא היה מודה על ההצעה או משבח את חוש ההומור של המציע, ומסרב לה בנימוס.

מי שבחר מפלגה שחרטה על דגלה ימינה מהימין, מי שבחר מפלגה שבראשה ניצב מדינאי ימני שפרש ממשרד הביטחון בזמנו בגלל מדיניות מאוזנת מדי שלא הייתה רדיקלית מספיק לטעמו, מי שבחר מפלגה מורדת מתוך תקווה כי היא תשמור על דרך הימין – התאכזב.

מהצד הנגדי של חבורת ה"רקלא" מצויים מנהיגי שמאל, הטומנים מלכודת דבש לחברי הכנסת מהימין שחוברים אליהם, יעשו בהם שימוש - ויינטשו אותם כבר במהלך הקדנציה, על ידי כך שלא יאפשרו שום מהלך עם ניחוח ימני. וודאי שלא ריבונות, ואולי יהיו גם כמה הפתעות של: "פשרה כואבת" – כואבת לימין... ויש כבר רמזים שזו המגמה, רמזים לא עבים מדי, כי בכל זאת.....

רב לכם, אנשי "רקלא", לאט לכם.

 

טוען סינון...ajaxSpinner