תפריט חיפוש

הסיסמאות של שר החוץ שגויות

2 מרץ, 2022 |
ד"ר אברהם בן עזרא

הדאגה להישרדותה של מדינת ישראל ולהתנהלותה החכמה בין מדינות העולם, נמצאת בעדיפות גבוהה מהשאיפה להימצא "בצד הנכון של ההיסטוריה".

שר החוץ וראש הממשלה החליפי, מפיץ סיסמא שנראית ממבט ראשון ראויה – "אנו רוצים להיות בצד הנכון של ההיסטוריה".

הוא טועה.

עם מימוש סיסמא זו, עלול להיווצר מצב בו לא נהיה בצד הנכון של ההיסטוריה, כי – לא נהיה.

להיות בצד הנכון של ההיסטוריה משמעותו לתרום ליציבות מדינות תבל, ונושא זה, עד כמה שהוא חיוני ובר חשיבות – אינו צריך להיות בראש מעייניו של מנהיג  ישראלי.

מנהיג ישראלי, חייב להיות קשוב למצבה המיוחד והייחודי של מדינת ישראל.

כבר נאמר במדור זה לא אחת, כי מדינת ישראל היא המדינה היחידה מבין המדינות החברות באו"ם, אשר מדינות החברות באו"ם – ולא רק אחת – מצהירות על שאיפתן להשמידה.

לכן, אני מציע לשר החוץ לשנות את סדר העדיפויות שלו ולהיות בצד הנכון של ההישרדות.

השאר נא לארצות הברית של אמריקה לשאוף להיות בצד הנכון של ההיסטוריה, והתמקד והצטמצם ב-ד' אמותיה של אחת מהמדינות הקטנות בתבל – היא מדינת ישראל, מדינת העם היהודי; דאג לחוסנה, לביטחונה, לעוצמתה, להישרדותה - מול כל האיומים.

למד דבר מבנימין נתניהו, שטיפח יחסים חמים [ולא רק תקינים] עם נשיאי ארצות הברית, בד בבד עם קידום קשרי ידידות והערכה דו צדדית מול ולדימיר פוטין – בצד הנגדי.

למד דבר ממשה דיין, שידע "לשבת על הגדר" [במישור מדיניות פנים] – וזכה לככב בשירו של אריק איינשטיין – "יושב על הגדר, רגל פה רגל שם", והשכל ליישם גישה זו ביחסי חוץ.

השלם את לימודי התנ"ך וההיסטוריה, וחקור את מלחמות העמים, כדי להפיק תובנות חכמות של חשיבה מדינית, או פנה את השטח, לבל ייגרם למדינת ישראל נזק בלתי הפיך.

 

טוען סינון...ajaxSpinner