תפריט חיפוש

7608-06-08 פורטונטו כהן ואח' נגד שיכון עובדים בע"מ ואח'

12 ספטמבר, 2010 |
בית משפט השלום

ת"א 7608-06-08

בית משפט השלום בחדרה

פורטונטו כהן ואח' 

נגד

שיכון עובדים בע"מ ואח'

שופט: א' קפלן

החלטה

בתיק זה מונה המומחה יעקב דובדבני כמומחה מטעם בית משפט, וזאת בהסכמת הצדדים, שהודיעו על הסכמתם זו בישיבה השניה בתיק.

לאחר שהמומחה הגיש את חוות דעתו, ביקש ב''כ התובעים לפסול אותו בטענה שהתברר לו לאחר שנתקבלה חוות הדעת, כי המומחה נתן חוות דעת לטובת שיכון עובדים זמן לא רב לפני מינויו.

דחיתי את הבקשה לפסול את המומחה מאחר ומלכתחילה הודיע המומחה, במכתב לצדדים, כי הוא עבד שנים ארוכות בשיכון עובדים ושימש בתפקידים שונים ונתן חוות דעת, ואף הודיע כי בשנים האחרונות הוא נתן חוות דעת לצורך אכלוס.

ב''כ התובעים הגיש בקשה לעיון חוזר באותה החלטה, שאיננה אלא החלטת ביניים, וניתן לשוב ולעיין בה אם הנסיבות מצדיקות זאת.

לטענתו, שאיננה שנויה במחלוקת כלל, בית המשפט המחוזי, בתיק דומה בעניין שיכון עובדים, פסל את אותו מומחה בנסיבות זהות לחלוטין, ומאותה החלטה עולה שהמומחה לכאורה לא גילה לצדדים, או שהצדדים לא נתנו דעתם על כך, שהמומחה נתן חוות דעת לצורך בית משפט לטובת שיכון עובדים.

אין לי ספק שהמומחה פעל בתום לב, וככל הנראה לא היה מעוניין בכלל במינוי הזה והצדדים הפצירו בו לקבלו, ובכל זאת, לאחר שבית המשפט המחוזי קבע את מה שקבע, אינני רואה עצמי פטור מלשוב ולעיין בהחלטתי שדחתה את הבקשה לפסילת המומחה.

הדעת אינה סובלת שבית משפט נמוך יותר בהירארכיה ייתן החלטה הפוכה לחלוטין מזו של בית המשפט המחוזי מבלי שיהיו לו נימוקים כבדי משקל לעשות זאת, ולא די בכך שדעתו של בית המשפט המחוזי איננה נראית לו.

אין גם טעם מעשי בהתעקשות על השארת חוות דעת המומחה על כנה, הואיל ועלול להיווצר מצב שלאחר שבית המשפט והצדדים יקדישו זמן רב ועבודה מרובה בתיק, פסק הדין שיינתן יתבטל על ידי ערכאת הערעור בשל הליקוי שערכאת הערעור תסבור שנפל בחוות הדעת של המומחה מטעם בית המשפט של הערכאה הראשונה.

בנסיבות אלו, אני מורה על הוצאתה של חוות הדעת של המהנדס יעקב דובדבני מהתיק, ויודגש שאין בהחלטה זו כדי לפגוע כהוא זה במעמדו וביושרה שלו, שאינם מוטלים כלל בספק.

אם הצדדים לא יודיעו כעת על מומחה מוסכם אחר מטעמם, הדיון יתנהל בדרך הרגילה, כלומר, כל צד יביא את המומחים מטעמו.

ניתנה והודעה היום ד' תשרי תשע''א, 12/09/2010 במעמד הנוכחים.

אהוד קפלן – שופט

טוען סינון...ajaxSpinner