תפריט חיפוש

בנייני מרפסות גינדי בחדרה

7 מאי, 2015 |
ד"ר אברהם בן עזרא

כעבור שנה ומחצה מקריסת 4 מרפסות בבניין גבוה בחדרה, ברחוב פרת 3 - השיקום של הבניין בתכנונו ובפיקוחו של המהנדס ישראל דוד שינה את הדירות, והתובעים ברחוב פרת 3 א' - הבניין התאום, בו לא נשרו המרפסות - רואים את תוצאות השיקום ומתנגדים לקבל את הדירות לאחר שיקומן.

ברחוב פרת 3 ו- 3 א' בחדרה עומדים שני בניינים גבוהים שבאחד מהם ארע דבר: בלילה של ה- 23 לדצמבר 2013 נשרו 4 מרפסות מהקומות השביעית והשמינית של בניין 3 וזרעו הרס בחזית הקדמית של בניין המגורים. בבניין 3 נמסרו שתי דירות לדיירים עובר לאירוע, ואילו בניין 3 א' היה כבר מאוכלס כמה חודשים.

בעקבות זאת, הוכרזו שני הבניינים כמבנים מסוכנים על ידי עיריית חדרה והדיירים פונו מדירותיהם.

חברת גינדי שמכרה את הדירות בשני הבניינים וחב' מליבו שבנתה אותם, ככל הידוע לקחו אחריות על הנושא בשיטתן ולפי הייעוץ המקצועי שקיבלו, וכך מונה המהנדס ישראל דוד שידיו רב לו בתכנון מבני מגורים רבי דירות [הוא גם תכנן את בנייני המגורים ברמת גן רחוב תרצה 26-28-30-32 ועוד רבים בכל רחבי הארץ], לתכנן ולפקח על עבודות השיקום.

עוד ייאמר על המהנדס ישראל דוד, כי הוא מבכירי המהנדסים במדינת ישראל בתחום הקונסטרוקציות, מבחינת כמות הבניינים הגבוהים אשר תכנן ומבחינם מורכבותם.

למרות שתוכניות הקונסטרוקציה ומערכות החישובים הסטטיים של האלמנטים שנעשה בהם שימוש בשיקום הבניינים אינם ידועים לי, כי גינדי הטילה על כל אלה חיסיון ואי אפשר להשיגם [גם לא במשרד מהנדס העיר שם יש אומנם חישוב סטטי אך כל קשר בינו לבין עבודות ואלמנטי השיקום הוא מקרי], יכול אני לקבוע ממראה עיניים ומבדיקת מומחה את מה שבוצע בפועל, ולהעמיד כל זאת במבחן התוצאה.

ואלה עיקרי הממצאים:

המרפסות התלויות בחזית הבניין שתוכננו כמרפסות תלויות לכיוון הנוף, נחסמו חלקית על ידי עמודים רחבים בעלי חתך אופקי משתנה החוסמים מהותית מראות אויר ונוף ופוגעים בייחוד האדריכלי כפי שתוכנן במקור.

באחת הדירות נמדד חתך עמוד בפינת המרפסת 90x30 סמ"ר!!!

מרפסות שהיו אמורות להוות בחלקן כגינת נוי עם אדמת גן וצמחים, נשללו מהדיירים ובאותם שטחים בוצע דק.

בפנים הדירות בוצעו חיזוקי לוחות פלדה מסיביים אשר לצורך התקנתם נהרסו קירות בדירות, וכוסו בגבס ובטיח פנימי. בעקבות עבודות אלו שונו מידות בדירות, והוקטנו חללים.

חומרי הבניה החדשים לא תואמים את מפרטי המכר על כל המשתמע מכך, במיוחד הפיכת קירות בנויים לקירות מצופי פלדה.

הדיירים ברח' פרת 3 א' אינם מעוניינים לקבל את הדירות שרכשו, לאור שינויים אלו המשנים את הדירות באופן מהותי ובנוסף לכך למרות המוניטין הרב והמכובד של המהנדס ישראל דוד הם אינם נותנים בו אמון כלל מסיבות השמורות אצלם, ואינם יכולים לבדוק את תוכניות השיקום החסויות, דבר שמגדיל את החשד של הדיירים ואת חוסר האמון. אלו לא כל הסיבות להתנגדות הדיירים לקבלת הדירות.

היה ראוי יותר להרוס את הבניינים ולהקים במגרשים בניין אחר, דבר שהיה עשוי לפתור בעיות לרבים ולמנוע סכסוכים המתנהלים כיום בבית המשפט.

למעשה, הדיירים של פרת 3 א נמצאים כיום במלכוד, ולשם המחשה, אני לא הייתי מייעץ להם למכור הדירות או אף להשכיר אותן לצד ג' כלשהו, מפאת הסיכון [כשיש ספק - אין ספק; אצלי יש ספק, שגם יהיה הלאה, כל עוד איני יכול לראות ולבדוק את החישובים ואת התוכניות של עבודות השיקום כמו גם את כל הבדיקות המעבדתיות שנעשו].

נשאלת השאלה - ככל שגינדי בדעה אחרת, לגבי מצב הדירות המשוקמות, מדוע היא מתנגדת למכור אותן בעצמה, ולא למסור לדיירים שימכרון?!...

טוען סינון...ajaxSpinner