תפריט חיפוש

האדרת הדמוקרטיה - או פגיעה באושיותיה?

22 מאי, 2015 |
ד"ר אברהם בן עזרא

האם קריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לציבור ביום הבחירות הייתה מעשה שפגע בדמוקרטיה בישראל או שמא קריאה זו תרמה לחיזוקה של הדמוקרטיה במדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון, ומהן הסיבות שברק חוסיין אובמה יוצא נגד קריאה זו ואינו מרפה?

נשיא ארצות הברית, ברק חוסיין אובמה, נרגש נוכח קריאתו של ראש ממשלת ישראל לאזרחי ישראל היהודים לצאת ולהצביע ביום הבחירות, לאור העובדה שאזרחי ישראל הערבים יוצאים בהמוניהם, באוטובוסים מאורגנים, להצבעה.

חוסיין אובמה אינו יכול לשכוח את האמירה הזו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, וגם לאחר הרכבת הממשלה שהיא כמובן ממשלת ימין מובהקת, חוזר ומזכיר את אמירתו של ראש הממשלה וקריאתו לציבור שלו לצאת ולהצביע.

למעשה מדובר בקריאה דמוקרטית בסיסית - ופניה אל עיקר הציבור של מצביעי הליכוד בפוטנציה, לצאת מהבית וללכת לקלפיות.

זאת ועוד, הקריאה הזו לא כוונה כך שרק הם ישמעוה, אלא התרחשה לאוזני כולי עלמא, באופן  שלאור קריאה זו גם ערביי ישראל מן הסתם הגבירו את אחוז ההצבעה, ושמו פעמיהם לקלפיות. בעקבות קריאתו של ראש הממשלה – הציבור הישראלי התעורר מתרדמה שמאפיינת אותו בימי בחירות וכך גדל אחוז ההצבעה, דבר שהוא טוב למשטר דמוקרטי. התחרות במשטר דמוקרטי היא חיונית לכינונו ומפיחה בו רוח חיים מרענן ומשיב נפש.

במבחן התוצאה, הייתה זו אמירה לטובת קידומה של הדמוקרטיה בישראל שכן היא הביאה לידי הגדלת אחוז המצביעים בקרב אזרחי ישראל, יהודים כערבים.

מדוע אם כן האמירה הזו חורה לחוסיין?

לא ברור.

לא ברור גם מדוע הוא מתעקש בכל מאודו בשלהי כהונתו כנשיא ארה"ב, לחזק את אירן בנשק לא קונבנציונאלי ולקרבה אל מטרתה הנכספת והמסוכנת - הגעה לפצצה גרעינית, ולא ברור גם מדוע הוא יוזם העכרה של יחסי ארה"ב עם ישראל.

למרבה המזל לא לעולם חוסן, ובמיוחד כך הוא הדבר בארצות הברית של אמריקה, שכן חוסיין  בוודאות יפנה מקומו לאחר, בבחירות הבאות לנשיאות, עקב השיטה האמריקאית.

יש להניח כי הנשיא הבא יאיר פנים לממשל נתניהו יותר מאשר חוסיין היוצא, ובעצם אין מועמדים שמדיניותם יותר עוינת כלפי ישראל ביחס למדיניותו של חוסיין.

חבל רק שהזויי השמאל הקיצוני בישראל תומכים בקו הקורא תגר על מדיניות ממשלתם ללא הצדקה, ותוך התעלמות מהתוצאה הברורה של קריאתו של ראש הממשלה - קריאה שהיא במחלוקת בין תומכי המדיניות של מדינת ישראל לבין מתנגדיה, בין תומכי מדינת ישראל לבין מתנגדי קיומה ושגשוגה.

טוען סינון...ajaxSpinner