תפריט חיפוש

דירה ראויה למגורים בבניין מחוזק ומשוקם

9 אוקטובר, 2015 |
ד"ר אברהם בן עזרא

שערו בנפשכם: רכשתם דירת קוטג' בעלת 6 חדרים המתפרשים על פני שתי קומות, ועקב הנסיבות, בוטלה קומה אחת, ביצעו חיזוקים שונים בבניין ע"י עבודות שיקום קונסטרוקטיביות, ובסופו של יום התקבלה דירה בת 4 חדרים במקום 6 חדרים, אך חולק על כך שהדירה מחוזקת כדבעי לאחר שיקומה, וראויה למגורים.

האם די בכך?

התשובה היא: לא.

הטענה שהדירה ראויה למגורים, לא תמיד מספקת.

צריך לבדוק גם את הנסיבות, ואת התאמתה של הדירה במועד מסירתה – לתוכניות המכר המקורית ולמפרט.

כאשר הדייר טוען כי "הדירה שרכש, עברה שינויים ובעטיים היא כבר לא מתאימה לדירה המקורית עקב עבודות השיקום והחיזוק שנעשו בה, לא מבחינת מידות פנים ולא מבחינת חומרי בניה", ואילו הקבלן משיב לו כי "הדירה ראויה למגורים" – מתקיים בין שני הצדדים דו-שיח של חרשים.

שערו בנפשכם: רכשתם דירה בבית משותף וארע בו כשל קונסטרוקטיבי.

לאור כשל זה, נדרשתם לפנות את דירתכם ולעבור לדירה חלופית, עד אשר יבצעו בדירה שרכשתם חיזוקים קונסטרוקטיביים, בתכנון ובפיקוח גדול המהנדסים במדינת ישראל, ועבודות אלו התמשכו קרוב לשנתיים בהם נאלצתם לנטוש את הדירה שרכשתם, כשכל הריהוט והציוד מאוחסן במרחב המוגן הנעול (כביטחון מפני גניבות),  ולעבור לגור בפרק זמן זה בדירה אחרת.

והנה, לאחר תום השיקום של הבניין, בישר לכם הקבלן כי כבר אפשר להיכנס לדירה – שכן היא "ממש ראויה למגורים, והבניין בכללותו חזק ויציב על פי כל התקנים".

האם די בכך?

וודאי שלא;

כי בבדיקתכם, גיליתם שבדירה בוצעו עמודי פלדה ועיבוי קירות והוספו קורות, וכך חלק מהחללים בדירה הצטמצמו במידותיהם ושונו ביחס לתוכנית המכר; חדר שרוחבו היה במקור 3.15 מ' – צומצם לכדי רוחב של 3.05 מ' בלבד; מרפסת עם מראות נוף – כפי שהייתה בעבר – נתמכה ע"י עמודים רחבים המסתירים אור אוויר ונוף, עמודים - כקירות ברוחב של 80 ס"מ, והותקנו בה קורות הפוגעות בצורה המקורית; מרפסת גן תלויה הפכה ל"מרפסת דק", שאסור לשתול בה צמחים כפי שהיה בתחילה, ועוד כמה שינויים, שהיו הכרחיים לשיקום הבניין וחיזוקו.

האם אתם מסתפקים בכך שהדירה "ראויה למגורים ומחוזקת כדבעי, באחריות המהנדס הכי חכם במדינה"?

או שמא אתם דורשים גם התאמתה לתוכניות המקוריות ולמפרט, דבר שכבר אי אפשר לעשות, ולכן מה שדרוש זה ביטול חוזה המכר?

חומר למחשבה.

טוען סינון...ajaxSpinner