תפריט חיפוש

מומחה בית המשפט לא זקוק לסייענים

6 דצמבר, 2011 |
ד"ר אברהם בן עזרא

אוירה רגועה תסייע ליעילות ודייקנות בדיקתו של מומחה בית המשפט, בעוד אוירה לוחמנית בה יחזור כל צד על עמדתו - עמדה שידועה למומחה - ואולי אף יוסיף טענות אחרות חדשות, שבמחלוקת אשר צריכה להתבהר בבית המשפט ולא בפניו - אוירה כזו תגרום להתמשכות הבדיקה, ותפגע בהליך המקצועי.

תארו לעצמכם מומחה בתחום הרפואה הממונה מטעם בית המשפט לחוות את דעתו המקצועית בסוגיה רפואית שבמחלוקת, ובבואו לממש את מינויו - ניצבים עמו בתנוחות קרב מומחה התביעה מזה ומומחה ההגנה מזה - שני מומחים בעלי אגו לא נחות מזה של מומחה בית המשפט, ובנוסף, נציגי הצדדים, ובנוסף, באי כוחם של הצדדים, והוא - מומחה בית המשפט - צריך בסך הכול לתת חוות דעת מקצועית על סמך בדיקה רפואית.

זאת ואף אחרת, חזקה על המומחה הרפואי שקיבל מינויו מביהמ"ש כי עובר למועד בדיקתו, עיין במסמכים קודמים ובהם חוות דעת מקצועיות של הצדדים והבין במה דברים אמורים.

אין ספק כי הקורא דברים אלו יטען מיד כי די בנוכחות נציגי הצדדים ללא כל צורך בנוכחות המומחים ועורכי הדין מטעם הצדדים.

אוירה רגועה תסייע ליעילות ודייקנות בדיקתו של מומחה בית המשפט, בעוד אוירה לוחמנית בה יחזור כל צד על עמדתו - עמדה שידועה למומחה - ואולי אף יוסיף טענות אחרות חדשות, שבמחלוקת אשר צריכה להתבהר בבית המשפט ולא בפניו - אוירה כזו תגרום להתמשכות הבדיקה, ותפגע בהליך המקצועי. נוהג פשה במדינה, לפיו כאשר מדובר במומחה מטעם בית המשפט בתחום התכנון והבניה - בדרך כלל כולם באים, וגרוע מכך - כולם מדברים, מתדיינים, מתלהמים, ובעיקר - מפריעים לעבודתו המקצועית של המומחה. אין צורך בכל זה.

מומחה בית המשפט בטרם בדיקת המבנה, מעיין בחוות הדעת של הצדדים ויודע אותן. הוא מצוי בתחום ומבין את הטענות. ב"כ הצדדים רשאים לשלוח אליו שאלות הבהרה על חוות דעתו, וכן לחקור אותו בחקירה נגדית, ככל שהם מוצאים לנכון.

הניסיונות להטות את דעתו במהלך הבדיקה הוא ניסיון להטות משפט, בו כל מי שעומד פיזית יותר קרוב למומחה ומדבר בקול יותר חזק - תורם יותר להכתבת סדר היום, מאריך את הבדיקה, מעכיר את האווירה, גורם לויכוחי סרק ומתסיס את הנוכחים תוך פתיחת פתחים לויכוחים הגולשים אל מחוץ לתחום הבדיקה הנדרשת. נוכחותם של המומחים וב"כ הצדדים - מיותרת. כל שצריך זה נוכחות נציגי הצדדים.

בת"א 15019-06-10 רו הנדסה בע"מ ואח' נ' עליזה ברגנר ואח', בית משפט השלום קריות, שופט: דאוד מאזן, הוחלט כי בעת בדיקת מומחה בית המשפט בנכס - יהיו נוכחים רק נציגי התובעים.

בת"א 288-03-09 נציגות הבית המשותף - וועד הבית רח' חלמיש 8 חיפה ואח', נ' שיכון עובדים בע"מ ואח', בית המשפט המחוזי נצרת, שופט: יונתן אברהם, הוחלט כי בעת בדיקת מומחה בית המשפט את הרכוש המשותף ודירות התובעים - יהיו נוכחים רק נציגי הצדדים, ללא נוכחות מומחי הצדדים וללא נוכחות באי כוחם של הצדדים לדיון.

בשני תיקים אלו, ייחסכו זמן, עצבים, משאבי נפש, ויימנעו עימותים מיותרים באתר במשך בדיקת מומחה ביהמ"ש, שהיא בלאו הכי לא קלה. ראוי כי בתי המשפט ילמדו מצעד זה ויאמצו את הגישה החדשה. גילוי נאות: בשני התיקים לעיל מחבר המאמר ביחד עם המהנדס יואל בן עזרא - משמש מומחה מטעם הדיירים.

טוען סינון...ajaxSpinner