תפריט חיפוש

הכן בקיץ ביתך לחורף

16 פברואר, 2013 |
ד"ר אברהם בן עזרא

מהי העונה האופטימאלית לטפל בתיקוני בדק-בית לקראת החורף?

בקיץ; הקיץ החם - היא העונה המתאימה ביותר לתכנון ולביצוע עבודות הכנת הבית או הדירה לעונת החורף הגשומה. אומנם אין מניעה לבצע שום סוג של עבודה בחורף, בתנאי רטיבות, והדוחים עבודות איטום לקיץ - עושים זאת מתוך שיקולי נוחות גרידא, מתוך שיקולי חיסכון ואף מתוך שיקולים זרים, שכן, יש כיום חומרי איטום המתאימים ליישום גם בתנאי רטיבות, אך ישנה עדיפות לנצל את תקופת הקיץ, לשם תכנון עבודות האיטום וביצוען, כדי שיהיה לנו חורף רטוב מבחוץ ויבש מבפנים.

בין היתר, צריך לבדוק האם אדני החלונות [העשויים מלוחות שיש או מיציקת טראצו] חודרים בצדדים לקיר והאם אפי-המים [החריץ המנקז את מי הגשם ומרחיקם מקיר הבניין] נקיים מביטון שנדבק בהם או מחומרי בניה אחרים, יש לבדוק האם המרפסות הפתוחות - אטומות כדבעי ובמיוחד לאורך מפתן דלתות הפונות אליהן, רצוי לעלות לגג ולבדוק האם מתקנים שהותקנו בו [כגון: אנטנה, אוגר מים, פנסי תאורה, קולטני איוורור ועוד] פגעו בשכבת האיטום והאם יש סימני רטיבות מהשנה שעברה - והיכן, כדי לתת את הדעת לגבי הפתרון הנחוץ.

יש לבדוק גם את שיפועי הניקוז בגינה.אומנם ישנה עדיפות לאפשר למי הגשם לחלחל אל מי התהום כדי להעשירם, אך לא כל סוג של אדמה - מחלחלת, ולכן במיוחד באדמה חרסיתית - שאינה מחלחלת - צריך לוודא כי השיפועים לא מזמינים זרימת מים עיליים אל גבולות הבניין.

אין גבול למה שדרוש לבצע בתחום האיטום והניקוז, וכל זאת מצוי בידיעת מהנדס או אדריכל, היודע לתכנן בית "על הניר" כך שהבית יהיה אטום ותקין, מבלי להמתין למבחן התוצאה הטופח על הפנים בצורת כתמי רטיבות ועובש, אך משהתגלו כתמי רטיבות ועובש בשנה הקודמת - וודאי שצריך להתייחס לכך בקיץ הנוכחי, כדי להקדים איטום לרטיבות.

טוען סינון...ajaxSpinner