תפריט חיפוש

דקויות עבות כמו פיל

14 יוני, 2019 |
ד"ר אברהם בן עזרא

"זכות קיומה של ישראל הוא עיקרון מרכזי עבור גרמניה, ואין שום מקום למשא ומתן על זכות זו. העיקרון הזה הוא תוצאה של ההיסטוריה שלנו, ואין דרך לשלול זאת. העיקרון הזה לא ישתנה רק בגלל שאני בטהרן"
[הייקו מאס, שר החוץ הגרמני]

על סף הפרת ההסכם הגרעיני עם איראן?

ככל הנראה ההסכם הגרעיני עם איראן הוא על סף הפרה או שכבר הופר, והמשמעויות של ההפרה ברורות – אולי לא לאיראן, אך וודאי שהן ברורות לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ולראש הממשלה בנימין נתניהו, וזה העיקר, כי הם [הנשיא וראש הממשלה] אמורים לפעול בעת הצורך.

 במאמר מוסגר ייאמר, כי מדובר דווקא בראש הממשלה בנימין נתניהו, המצופה לפעול בעת מצוקה בתיאום עם נשיא ארה"ב – ולא בשום ראש ממשלה אחר, חליפי, שכן לא רואים בשלב זה שום דמות שתעז, למשל, להכתיב מדיניות למעצמות העל - ארה"ב ורוסיה, זולת בנימין נתניהו, שכבר הוכיח עמידתו לא רק מול אלא גם נגד המדיניות של ארה"ב בימי ברק חוסיין אובמה, עמידה שגם יצאה נכונה ומוצדקת ברבות הימים.

 הצהרת שר החוץ הגרמני

שר החוץ הגרמני הייקו מאס ביקר בטהראן, והטיח דברים נוקבים אל מול מול שר החוץ הטהרני – להלן ציטוט מתוך "ישראל היום" 11.06.2019:

זכות קיומה של ישראל הוא עיקרון מרכזי עבוד גרמניה, ואין שום מקום למשא ומתן על זכות זו. העיקרון הזה הוא תוצאה של ההיסטוריה שלנו, ואין דרך לשלול זאת. העיקרון הזה לא ישתנה רק בגלל שאני בטהרן. 

לכאורה, דברים נחרצים לטובת מדינת ישראל. אלא שכדי להמחיש את מה שעומד מאחורי ומעבר למלים, מוצע התרגיל הבא:

כיתבו במקום "ישראל" בהצהרה הנ"ל, את שמה של מדינה אחרת וקראו בקול רם – נניח – בלגיה; זה אמור להישמע מוזר, שהרי לא צריך שום עיקרון, וודאי לא עיקרון מרכזי, כדי להבין שקיומה של בלגיה מובטח. זאת ועוד, אין שום נפקות מאיתור דרך כלשהי כדי לשלול עיקרון קיומה של בלגיה, ורעיון עוועים זה אין להעלות על דל שפתיים. ואין שום שחר לניסיון לעגן את קיומה של בלגיה באירועים היסטוריים כלשהם, וביחסים בינה לבין גרמניה... ומה פתאום שהעיקרון [של קיומה של מדינת בלגיה] הוא על סף שינוי?!

 הבנתם?!!!

 מדיניות החוץ הישראלית

למרבה הצער והאירוניה, גם מנהיגים ישראליים נתפשים למסלול חשיבה שגוי והזוי, רופס ומזיק כזה, ולא אחת יוצאים בהצהרה תמוהה, כי "לא ניכנע לטרור", או: "מדינת ישראל תדע להגן על עצמה", או: "עם ישראל חי" - ועוד ססמאות מסוג זה השגורות בפי רבים, ויותר גרוע – במחשבותם ובמשנתם; מה שברור לא טעון הצהרה.

 צריך להוביל מדיניות אחרת, כזו אשר תימנע [בפקודה] מלהתייחס בספק לקיומה של מדינת ישראל, ועקב הספק להצהיר השכם והערב כי אנו נושמים וננשום גם מחר.

 צריך למחות על דבריו "החמים" של שר החוץ הגרמני, ולומר לו: "רגע, על מה אתה מדבר, על זכותנו להתקיים? לחיות? לנשום? וכי יש לך ספק?! היה ספק בתקופת השואה, אבל עכשיו?!"

 אולי ישנם גורמים שהיו מעוניינים להנציח ולחדש את הספק שהיה טרם הקמת מדינת ישראל לגבי הקיום היהודי, אולם אנו לא צריכים לאושש כיוון מחשבה וכיוון פעולה זה.

 דונלד טראמפ

בנושא זה, יש ללמוד לא מעט מנשיא ארצות הברית, מהבוטות שלו, מהנחרצות, וממעשיו ובכללם כה פשוט והגיוני היה לאיים על בית הדין הפלילי בהאג על מנת שלא יחשבו להיטפל ולאיים על ישראלים בגלל פעילויותיהם בערי הארץ [לרבות תל אביב, אילת, אריאל וקצרין], וכה סביר היה מבחינתו לממש את ההכרה בירושלים כבירת ישראל, וכן להכיר בישובי רמת הגולן ועוד כחלק אינטגרלי מהמדינה, כי הם חלק אינטגרלי מהמדינה.

וזו רק התחלה.ה סביר יהיה לגלות כי עסקת המאה כוללת שלום תמורת שלום, ואם לא אז לא, וגםרור מי יפסיד אם לא.

כה סביר היה לבטל את ההסכם הגרוע והמסוכן שרקם ועשה ברק חוסיין אובמה עם איראן בנושא הגרעין – ולגרום לכך שלא יהיה לאירן נשר גרעיני, כפי שאמר והתרה בנימין נתניהו, לא רק עכשיו בחסות דונלד טראמפ - אלא גם אז, כשחוסיין היה נשיא ארצות הברית.

 קשר לפרשת השבוע

בעת כתיבת שורות אלו פרשת השבוע היא "בהעלותך", ואנו קוראים בספר "במדבר" פרק פרק י' פסול"ה:

 ויהי בנסוע הארון ויאמר משה: קומה ה' ויפוצו אויביך וינוסו משנאיך מפניך.

קריאה להבסת האויב ולגרימת מנוסתו על נפשו, להבדיל מהשאיפה המינימליסטית – להישרד איכשהו בחיים...

טוען סינון...ajaxSpinner