תפריט חיפוש

עת לחשות ועת לדבר

4 מאי, 2018 |
ד"ר אברהם בן עזרא

כדברי קהלת, לכל זמן ועת לכל חפץ. לפעמים צריך לשתוק, ולפעמים, רצוי וצריך לדבר.

ביטחון שדה

 "יד לפה" [*] שמשמעותה שתיקה - הם מכללי ביטחון שדה, כללי ברזל הנכונים תמיד כדי להימנע מגרימת נזק. אלא שהימנעות מנזק אינה חזות הכול, וצריך לשאוף ליצירת תועלת. כדי ליצור תועלות - לא די בשתיקה.

באותו הקשר, נאמר כי "סייג לחכמה שתיקה" [*], אלא שחכמה באה לידי ביטוי פעיל דווקא בדיבור, בהרצאת דברים ובלימוד.

עינינו הרואות, כי השתיקה חיונית לגורמי ביטחון שדה כדי להסתיר ולמנוע נזק, והדבר יפה גם בתחומי החיים שכן השתיקה לא תסגיר מי שאינו חכם - וטפשותו לא תתגלה ברבים כל עוד ינצור לשונו. על כך נאמר בספר משלי פרק י"ז פסוק כ"ח כי - "גַּם אֱוִיל מַחֲרִישׁ, חָכָם יֵחָשֵׁב; אֹטֵם שְׂפָתָיו נָבוֹן" - לאמור - אוטם שפתיו לא בהכרח נבון הוא, אלא שהוא ייחשב נבון, כל עוד שפתיו סגורות [המילה "ייחשב" מתייחסת לא רק ל"אויל מחריש", אלא גם ל"אוטם שפתיו"].

הפניה "יד לפה" של ביטחון שדה, מופנית כלפי הציבור בהתראה לבל ייגרם נזק בעקבות פטפוט וגילוי סודות. הטעם לכך הוא, שהסודות הכמוסים מהווים נשק לעומת האויב, וצריך לדעת כי בנשק - לפעמים גם משתמשים...

 גילוי ערוות איראן

 נאום חשיפת סודות הגרעין של איראן, אשר חשף לעיני כל את הרמאות והשקר של הממשל באיראן ואת הבסיס השקרי שהיווה את הרקע להסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות ובראשן ארצות הברית בהנהגת הנשיא בדימוס ברק חוסיין אובמה, הוא השימוש הנאות והמועיל בסודות הכמוסים שנאגרו בתושייה רבה על ידי זרועות הביטחון והמודיעין של מדינת ישראל. הן מבחינת ההפתעה, הן מבחינת התכנים ורמת ההוכחה והן מבחינת העיתוי.

הפורום בו בחר ראש הממשלה לגלות את הסודות מחדרי חדרים השמורים ביותר של הממשל באיראן, והשפה אשר גם לה יש חשיבות ככל שהמטרה היא הפצה רבתי של השקר הגדול, נבחרו בקפידה ודי בקלות בהתחשב בכישוריו של ראש הממשלה, והנאום ננאם בשפה אנגלית רהוטה ותוך שימוש במצגת משכנעת שלא מותירה אחריה שום ספק. הפניה לכולי עלמא הייתה מעשה חכם, כי עכשיו, אין מי שלא מבין ויודע את מה שהוכח והומחש בפניו ובפני כל - איראן הוליכה שולל בכחש ובשקר את המעצמות ועל סמך השקרים, נחתם הסכם הגרעין אותו מבקש נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ לשנות/לבטל. מה ראוי יותר כסיוע מדיני מוסרי למהלך של טראמפ - מנאומו של ראש הממשלה בעניין זה...

 חברות

 חברות היא ערך, בכך אין ספק. כאשר קיימים יחסי חברות בין מנהיגי העולם, יש לערך זה גם משמעות, ובמצב בו מדינת ישראל, בדרכה מעלה ממעמד של מעצמה אזורית למעמד של מעצמה בינלאומית מחוברת למעצמת העל ארצות הברית עקב ידידות בין ראש הממשלה לנשיא - יש בכך תרומה אדירה לישראל.

מה שנרקם כיום, הוא נחקק בסלע וייכון לאורך הדורות הבאים. הצעד הראשון הוא להסיר את חרפת ברק חוסיין אובמה שנעתר בקלות לחבורת רשע באיראן, תוך קבלת גיבוי ממנהיגי מדינות באירופה שחלקן חברו לתרמית כצד לה.

הנשיא וראש הממשלה חברים, על כך אין חולק. קיימת ביניהם הערכה הדדית, הבנה מדינית, ותמימות דעים בנושאים רבים.

 קנאות

גם קנאות מצויה בסרט הזה, ולא "קנאת סופרים".

הקנאות באה לכלל ביטוי, בהתרסת "נאמני ביטחון" כלפי ראש הממשלה, על כי הוא מגלה, לכאורה, סודות מדינה.

דובר על כך לעיל; הסודות האלו, בזמן הזה, נועדו ליצור יתרון למדינת ישראל ולעולם החופשי -  מול הסיכון הגרעיני האיראני, ולא לשום מטרה אחרת, והנה, החשיפה הגדולה בוצעה, וכל מה שהיה דרוש כדי לשכנע את האזרחים והמנהיגים בעולם - נחשף.

אין פירוש הדבר כי הכול נחשף, וחזקה כי אם זרועות הביטחון הגיעו עד לנבכי הספרייה הסודית של האויב, הם לא בררו רק את הקלסרים הספציפיים הללו, אלא עשו עוד כמה דברים שהשתיקה יפה להם, כי הרי כאן תיושם הסיסמא: "יד לפה", וזו העת לחשות ולא לדבר, כמאמר קהלת.

 -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

 [*] "אִם נָבַלְתָּ בְהִתְנַשֵּׂא, וְאִם זַמּוֹתָ יָד לְפֶה" [משלי פרק ל' פסוק ל"ב].

[**] "רַבִּי עֲקִיבָא אוֹמֵר: שְׂחוֹק וְקַלּוּת ראשׁ מַרְגִילִין אֶת הָאָדָם לְעֶרְוָה, מָסרֶת - סְיָג לַתּוֹרָה, מַעַשְׂרוֹת - סְיָג לָעשֶׁר, נְדָרִים - סְיָג לַפְּרִישׁוּת, סְיָג לַחָכְמָה - שְׁתִיקָה" [משנה אבות ג' י"ג].

 

טוען סינון...ajaxSpinner