תפריט חיפוש

יציאת מצרים - וראש הממשלה

6 מרץ, 2022 |
ד"ר אברהם בן עזרא

מדיניות הממשלה מפספסת את לקח יציאת מצרים ומתנהלת כמו מדיניותו של פרעה.

הסיפור התנ"כי על יציאת מצרים מלמדנו, כי ה' הקשיח את לב פרעה כחלק מהעונש, ובכך גרם לו לסבול את עשר המכות, ובנוסף, לשחרר את בני ישראל מעריצות שלטונו.

הלקח מסיפור זה הוא ברור: כלכל צעדך מראש ובתבונה, לבל עקשנותך תגרום - גם לנזק בדרך, וגם לנזק בסופה של הדרך, שלא צלחה.

אגב, יש סיפורי עמים ומשלים על סמך סיפור יציאת מצרים - אך הם מיותרים ומחווירים לעומת המקור, שהוא ברור דיו ולא טעון המחשה ע"י משל, ובנוסף, הסיפור ההיסטורי חזק ונוקב, ולא נדרשת העצמת הרעיון באמצאות משל או סיפור.

מדובר במדיניות ממשלת ישראל בעניין הפלישה הרוסית לאוקראינה.

שר החוץ וראש הממשלה החליפי, הצהיר קבל עולם פעמים מספר כי מדינת ישראל תופשת צד בסכסוך - כדי להיות "בצד הנכון של ההיסטוריה" - לטובת אוקראינה.

הוא חזר על הצהרה זו פעמים מספר בווריאציות שונות, כדי שלא ישכחו שהוא הטביע את המאמר "בצד הנכון של ההיסטוריה".

אמירה בומבסטית - וחלולה, מפי מי שלא למד היסטוריה, ולא למד תנ"ך.

אמירה זו הפיחה רוח תקווה אצל האוקראינים, וציפיה ברורה לפעולות אקטיביות מצד ישראל למען אוקראינה - כגון: אספקת ציוד צבאי ואמצעי מלחמה - דבר שלא קרה, כי ככל הנראה הדרגים המקצועיים במשרד החוץ ובמשרד ראש הממשלה התוו כיוון אחר, שמירה קפדנית על ניטרליות, ולא תמיכה בפועל בשום צד במלחמה זו.

מה נגרם?

מצד אחד, ההצהרות של שר החוץ הלחיצו את הרוסים, ופוטין כבר הצהיר כי רמת הגולן אינה חלק ממדינת ישראל. לאמור, הנזק בגין תפישת צד מוצהרת - נגרם, השלכותיו כבר מצויות בשטח ויתכן כי עוד יופיעו תופעות לואי בשוך המלחמה.

זו הדרך; "מכות מצרים".

והתוצאה?

גם היא כבר ברורה - זלנסקי הצהיר כי הוא מאוכזב מישראל, והרי זה ברור, כי הוא ציפה (בצדק מבחינתו) ששר החוץ יממש את דבריו, ויהיה בפועל בצד של אוקראינה, לרבות העברת ציוד לחימה [נשק] לאוקראינה - על כל הכרוך בכך, ודבר זה לא קרה...

 

טוען סינון...ajaxSpinner