תפריט חיפוש

סולידאריות ערבית בערבון מוגבל

7 ספטמבר, 2015 |
ד"ר אברהם בן עזרא

מדוע ערב הסעודית, קטאר וכווית אינן קולטות בשטחן את מיליוני הפליטים, הנמלטים על נפשם משלטון דעאש ומעלליו, ומעריצים אחרים בעולם המוסלמי? ומדוע אותם פליטים לא נוהרים לעבר ערב עתירת הממון והנפט, הזורם ברחובותיה כמים - למרות עושרה המופלג ושפע מרחביה, המשוועים ליישובם?

דומה כי הסולידריות הערבית מוגבלת ומצומצמת, אם היא בכלל קיימת.

ישנן מדינות ערביות עתירות מרחבי מחיה פתוחים וגם עתירות נפט, היכולות להוות מיקום אידיאלי לפליטי סוריה ואפגניסטן ולשורדי דעאש ודומיו.

ואין דורש.

הפליטים - אפילו לא מנסים לנתב דרכם לכיוון קטאר, כווית או ערב הסעודית, ואלו כלל לא צריכות לסגור שערים ולגדר גבולות, כי אף פליט אפילו לא חולם להגיע לשם.

מדוע?

הרי הכסף שזורם כמים [או כנפט] באותן מדינות, יכול לשקם את הפליטים, לפחות את חלקם, ומה להם לערבים לחפש את עתידם דווקא באירופה, במדינות עם שפה זרה, מנטליות שונה, ומנהגים אירופאיים?!

האם הם במצבם כפליטים שנאבקים על חייהם ועל עתידם – בוררים ובוחרים מדינה, ואם כן, מדוע פוסחים על "מדינה כלבבם"?

שמא רוצים לנצל את ההזדמנות שנקרתה להם בדרכם - ולראות עולם?

או – אולי - לכבוש עולם?

כי אם פניהם לכיבוש, אין להם מה לחפש אצל אחיהם ממדינות עתירות הזהב השחור.

ועוד משהו, לאורך גבולות סעודיה הם לא יזכו לעולם להתחשבות הומניטארית, כי שם תישכח החמלה, תינטש הסולידאריות הערבית ותתבטל חסימת הירי לעברם ככל שינסו להשיג גבול.

כי הסולידאריות הערבית נעצרת בגבול, וגם עד שם היא בערבון מוגבל, מוגבל עד כדי כך שאפילו על תרומות מהותיות לשיקום הפליטים לא נשמע דבר מהכיוון של אילי הנפט, המוכרים זכויות אדמתם כדי לקיים שלטון עריץ ומדכא נשים, שלטון עבדות בימינו, ועם גבולות פתוחים פיזית אך סגורים הרמטית בכוח כדור הרובה.

בערב הסעודית ממשיכים בשלהם ללא שום נקיפות מצפון וללא נקיפת אצבע לעזרה לפליטים.

מיליארדי הדולרים המתגלגלים בערב יכלו לשקם חלק ניכר ממיליוני הפליטים, וליצור על ידי כך מזרח תיכון חדש.

זה לא קורה, ואף אחד לא מרים גבה.

מראש לא מצפים מעשירי אוצרות האדמה לכלום, זולת שלטון עריצות וחיי הוללות ותענוגים, המנותקים מהעולם האמתי, שבשלב זה לא רק שאינו מאיים עליהם, אלא אפילו אינו מעיף מבט לעבר שליטי ערב, הבוזזים את אוצר אדמתם למטרותיהם הנלוזות, כאילו מדובר בנכסים פרטיים שבאו לידיהם בדרכי יושר.

טוען סינון...ajaxSpinner