תפריט חיפוש

מכפילי חניה

28 יולי, 2022 |
ד"ר אברהם בן עזרא

לתחום התכנון והבניה חודרים רעיונות ויישומים חדשניים מעת לעת, ובנושא המציק של חניה לרכב פרטי, לאור מצוקת החניה ברגילה הדורשת הקצאת קרקע לא רק לפי שטח החניה אלא גם דרכי גישה ואפשרויות תמרון בבטיחות, כשגילו יזמי בניה את ה"פתרון" של מכפילי חניה – עטו עליו כמוצאי שלל רב.

להבהיר, מכפילי חניה הם מתקנים מכניים ממתכת, המאפשרים חניה של מכוניות מספר באותו שטח אופקי באמצעות העלאה והורדה של משטחי החניה כמעליות לכל דבר.

מכפילי החניה הם יבוא מחו"ל, וככל שידוע אין בארץ ייצור מקומי תקני, מהסיבה שאין תקנים ישראליים למכפילי חניות ואין תקנות הבאות להסדיר בעיקר את רמת הבטיחות הנדרשת ממכפילי חניה.

באין מגבלה סטטוטורית, כל יבוא מתקבל והיבואנים כמו גם היזמים מציגים תקנים ואישורים מארצות המוצא [הייצור] של מכפילי החניה.

בהשוואה לדרישות התקנות והתקנים הישראליים החלים על חניה לרכב – מכפילי החניה באשר הם רחוקים מלתת רמת בטיחות ונוחות מקבילות לתקנות החלות בישראל.

כדוגמא אופיינית לנזק שבמקרה זה לא הגיע לכדי נזק גוף, ראה תא"מ 30584-09-15 עופר נאמני ואח' נ' מ. מ. מ. נכסים בע"מ ואח', בית משפט השלום בהרצליה, בפני הרשם הבכיר אדי לכנר, פסק דין המתעד תאונה שבה ניזוק רכב מהתנגשות בתקרת החניון.

במסגרת עבודתי המקצועית אני בודק סוגים רבים ושונים של מכפילי חניה בבתים משותפים שהותקנו כדי לחסוך שטחי בניה יקרים, אך בכל המקומות בהם בדקתי את מכפילי החניה – התבקשה עריכת פרק מיוחד לתיאום הסיכונים ואי ההתאמות שבמתקני מכפילי החניה.

יודגש שוב, עד כה לא קיימים תקנים ישראליים למכפילי חניה ואין תקנות המאפשרות להתקינם.

אף על פי כן, הפתרונות של מכפילי חניה נכללים בתכניות היתרי בניה ואף מאושרים [שלא כדין], ויתירה מכך, הפתרון החדשני אך המסוכן הזה – נכלל בתכניות המצורפות לתכניות המתאר והגורמים התכנוניים מאשרים פתרונות אלו [שלא כדין].

טוען סינון...ajaxSpinner