תפריט חיפוש

ריצוף תחת ארונות המטבח

8 אפריל, 2015 |
ד"ר אברהם בן עזרא

בעת החלפת ריצוף פגום בדירת מגורים, האם חלה חובה להחליף גם את הריצוף הסמוי המצוי מתחת לארונות קיר קבועים, כגון: ארונות המטבח?

שאלה זו עלתה בתיק אז' 15939/95 שלום צבי נגד גני חדרה בע"מ, בית משפט השלום בחיפה, לא פורסם, מופיע בספר "סוגיות בליקויי תכנון ובניה" מאת ד"ר אברהם בן-עזרא בהוצאת "בורסי" תשע"ג בעמוד 373.

בתביעה של רוכש דירה נגד חברה קבלנית בגין ליקויי תכנון ובנייה, נטען כי יש להחליף את הריצוף הפגום בריצוף חדש ובכלל זה את את הריצוף תחת ארונות המטבח. אמנם מומחה בית המשפט, האדריכל גד גולן, חיווה דעתו כי דרוש להחליף את הריצוף הפגום בדירה כולה, אך לא כלל בחישוביו את הריצוף שמתחת לארונות המטבח. השופט ר' סוקול בחן את הדברים לאור טענות הצדדים שבאו לידי ביטוי בסיכומים, ופסק:

"סבורני שיש להתערב [במסקנות חוות דעתו של מומחה בית המשפט – אב"ע] ולהורות על פיצוי גם עבור פירוק והרכבה של הארונות. צריך לזכור שארונות המטבח הקיימים עשויים להשתנות גם בגודל וגם במיקום, ולכן אם לא ישונה הריצוף שמתחתיהם עלול הדבר לגרום לליקוי בעתיד. לפיכך מן הראוי שאם מחליפים את הריצוף, ייעשה הדבר בכל הדירה, לרבות מתחת לארונות."

טעם נוסף לצורך בהחלפת הריצוף תחת הארונות הוא למנוע יצירת פס של ריצוף שאינו תואם לאורך הארונות כי אין אפשרות לחתוך את האריחים בדיוק בקו הארונות.

פסק הדין ניתן ביום 10 מאי 2001. את התובע ייצג עו"ד אלי הכהן על סמך חוות דעת מקצועית של א' בן עזרא.

טוען סינון...ajaxSpinner